Karya Patisserie Yanınızda

KARYA PATİSSERİE – SEMAHAT BAHAR

ÇITAYI HEP YÜKSEK TUTUYORUM,  MÜKEMMELİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ!

Karya Unlu Mamüller İşletme Müdürü Semahat Bahar, çok uzun yıllardır mesleğini yapan ve mesleğini çok ileri noktalara taşıyan, başarılı bir iş kadını!

Oldukça pozitif, güler yüzlü, kendine güvenli, zeki bir hanım. 55’i Rusya’ nın on iki şehrinde, 42’ si de Türkiye’ nin Ankara, İstanbul ve özellikle kıyı kentlerinde ( Bodrum, Kuşadası, Didim, Akçay, Ayvalık, İzmir vb), toplam 105 civarında şube kurmuş, 18 yıldır çalıştığı firma adına! 2010 yılında işletme müdürü iken firmasından ayrılmış, ancak 2011 yılında yolu, Karya Unlu Mamüller ile kesişmiş, şimdi de burada işletme müdürlüğü yapmaya başlamış.

Marmaris’ te iki şubesi bulunan Karya Patisserie ve Karya Ekmek, Marmara ve Ege Bölgesi’ nde, Migros ve Tanşas’ lar içinde 20 şube ile temsil edilir hale gelmiş bu kısa sürede! Didim, Kuşadası, Muğla, Aydın, Akçay, Altınoluk, Dikili, Altınova gibi daha birçok yerde unlu mamül reyonlarını işletiyor Karya Unlu Mamüller adına Semahat Bahar! Ekmek, pasta, baklava gibi birçok unlu mamül çeşitleri, Karya’ nın kendi ürünü olarak üretilip satılırken, üretimin olmadığı yerlere ise en yakın bölgeden, ürün sevkiyatları yapılıyor. (Yerken düşünüyorsunuz hatta, “Chese Kek’ te bu kadar mükemmel bir tad ve bu tazelik, nasıl yakalanmış acaba?” diye!)

Semahat Bahar, şu an Karya’ nın 22 şubesinin işletme müdürü… Gelecekte bu sayı çok daha fazla olacak. Üretimden satın almaya, personelden satışa kadar, gelir ve giderin tüm kontrolünden Semahat Hanım sorumlu! Marmaris gibi bazı şubeleri haftada bir ziyaret edip, kontrol ederken, bazı şubelere de ayda bir mutlaka uğruyor. ‘Hayatı yollarda geçiyor.’ denebilir Semahat Hanım’ ın ama işini çok severek ve zevkle yaptığı için o yolları önemsemiyor. “Bir ürünü daha hammadde iken alıp, sunum ve satış aşamasına getirmek, çok keyifli ve zevkli!” diyor Semahat Bahar…

Sürekli araştırıyor, değişimleri gözlüyor, “Karya’ yı daha nasıl güçlendirebilirim?” diye düşünüyor, “Yenilikleri nasıl uygular ve uygulatırım?” diye çaba sarfediyor... Ekibine çok önem veriyor Semahat Hanım, vitrin dahil tüm işlerle özel olarak, tek tek ve severek ilgileniyor. (Karya Patisserie’ da daha vitrine bakar bakmaz, her şeyin ince ince düşünülmüş olduğunu görüp anlıyorsunuz! Tüm çeşitlerin yeri ve sunumu adeta sizi, tadına bakmaya davet ediyor!)

“Her personel, birey olarak değerli ve önemli benim ekibimde! Dönemsel personel eğitimleriyle tüm bölümlerde, en iyi hizmeti sunmak için çabalıyoruz. ‘Müşteri nasıl karşılanır, müşteriye nasıl yanıt verilir, neler önerilebilir, nasıl konuşulur, müşteri nasıl uğurlanır, ürün nasıl tanıtılır, nasıl servis yapılır, nasıl paketlenir?’ gibi eğitimlerimizle, işimiz ticaret olsa da işi severek yapmanın ve müşteri memnuniyetinin önemini anlatıyoruz çalışanlarımıza! Kendine güvenen, özgüvenli insanlar, pozitif olur. Güzel enerji yayar. O nedenle müşteri ile göz göze gelmek, o kadar önemli ki! Mükemmeli yakalayabilmek için çalışıyoruz!” şeklinde işindeki insan önemini anlatan Semahat Bahar, çok çalışarak ve kendini çok iyi yetiştirerek, bu noktalara geldiğini belirtiyor.

Karya Unlu Mamüller İşletme Müdürü Semahat Bahar, “Dolu dolu yaşadım ve çok gezdim. Sonuçları da çok iyi oldu. Tüm çalışanlarımızı, mimarından şoförüne, üretimden satış personeline kadar, tüm ekibimi bir araya getirebilmek, apayrı bir iş. ‘İnsan değeri’ üretim ve başarıda, çok daha ‘Büyük bir değer!’ oluşturuyor. Karya bu şekilde ortaya çıktı. Başarı odaklı çalıştığımdan, kendi adıma bu durum, çok önemli! Daha da ileri gidebilmek için çıtayı hep yüksekte tutuyorum.” Diyor. Semahat Bahar, “Kendi gözüme güzel gelen her şeyi deneyip, uygulamak istiyorum. Bunun sınırı yok. Ürün çeşidi, etiket, paketleme, çiçek, ambalaj ve sunumda ortaya çıkabilecek tüm güzellik öğeleri, denenmeye değer!” diye düşündüğünü belirtiyor ve ‘Karya’ nın İnternet Sitesi’ için iki günde, 500 den fazla ürüne, 2000 nin üzerinde çekim yaptıklarını açıklıyor…

Emekli olunca Marmaris’ i yaşam yeri olarak seçmek istediğini belirten Semahat Bahar, 1998 den beri buraya geldiğini ve ailece Marmaris’ i çok sevdiklerini söylüyor... Semahat Bahar, ‘Marmaris bir cennet, yeşil ile mavi uyumunun sözle anlatılamayacak kadar güzel, Marmaris Koyları’nın muhteşem’ olduğunu vurguluyor sohbetimizde!

İzmir’ de kendine ait, ‘Özel müşteri ürünlerini kapsayan’ bir iş yeri olduğunu belirten Semahat Hanım, hafta sonlarını çocuklarıyla evinde geçirmeye çalıştığını söylüyor. Yolculuklarını çantasından ayırmadığı kitaplarla aşan Semahat Bahar, tarih, aşk ve tarihi romanlara ilgi duyduğunu belirtiyor... Sanat müziğinde özellikle Zeki Müren ve Emel Sayın dinlemekten hoşlanırken, yorgunluğunu atmak için zaman zaman izlediği diziler de oluyor Semahat Hanım’ ın…

Gezmeyi ve görmeyi çok seven Semahat Bahar, evliliğinde 24 yılı geride bırakmış. 23 yaşındaki oğlu İzmir Ekonomi Üniversitesi’ de, 21 yaşındaki oğlu ise Budapeşte’ de inşaat mühendisliğinde öğrenim görüyor.

Başarıyı tanımlamasını istediğim Semahat Hanım, “Çok çalışmak ve iyi gözlemlemek, hataları kabullenebilmek, güvenmek ve güvenilmek, dürüst olmak ve inanç duymak, alçak gönüllü ve mütevazi olmak, en önemlisi de ‘İnsanın yaptığı işe değer vermek!’ başarılı olmayı olanaklı kılar. Bir işe başlayıp, sonuçlandırmak, ‘Ne güzel olmuş!’ dedirtmek, bence başarıdır.” Şeklinde bir açıklama getiriyor.

“İnsani değerleri ön plana çıkarmak ve ‘Başardım’ diyebilmek!” şeklinde bir düşünce yapısı olduğuna değinen Semahat Bahar, “Bilgimi aktarıp, paylaşmak, beni çok mutlu ediyor. Bu bilgileri çok uzun zamanda edindim, birileri faydalansın istiyorum. Bildiklerimi aktarabilmek için bu işi yapıyorum.” Diyor.

Denizli’ de kurmakta oldukları, yeni ve son model makinelerle donatılmış fabrikalarıyla, üretimlerini arttıracaklarını söyleyen Semahat Bahar, “Çok genç bir ekiple, dinamik bir yapımız var. Büyüyüp gelişmek, kuzey ve güney yönlere doğru zincir şube sayımızı çoğaltıp, Karya’ yı çok iyi noktalara getirmeyi hedefliyoruz.” Diye Karya’ nın gelecek hedeflerinden söz ediyor…